ratujbartusia / Alergie / ZAPARCIA

Pomóż przez reklamę tej strony: Bannery

Jesteś:Gościem Bartusia:-)
Witamy Cię serdecznie!

 
Zaparcia

Zaparcie to wstydliwa i pozornie niegroźna dolegliwość, która dotyka od czasu do czasu każdego z nas. Jeśli zaparcie nie trwa dłużej, niż tydzień, nie dotyczy niemowlęcia (lub małego dziecka) i nie powoduje dotkliwych objawów; nie docieramy zwykle z tym problemem do lekarza; staramy się leczyć domowymi sposobami. Co wówczas czynimy? Stosujemy sprawdzone od lat metody; zażywamy bardzo niesmaczne środki: sól gorzką, sól glauberską, itp. Dzieciom wlewamy do gardła olej rycynowy. Sól gorzka gromadzi wodę w jelicie grubym i rozpulchnia twardą masę kałową, ułatwiając jej wydalenie. Może jednak wywołać dotkliwy ból, a u chorych na nerki spowodować groźną dla zdrowia hipermagnezemię. Olej rycynowy też ma swoje wady, gdyż rozkładając się w jelicie drażni narządy jamy brzusznej i może wywoływać lub pogłębiać stany zapalne.

Przyczyny

Przyczyną problemów z wypróżnianiem może być choroba organiczna (np. zatkanie światła jelita przez polip, kamień kałowy, zwężenie pozapalne), która uniemożliwia przesuwanie się treści kałowej. Jeżeli taka przyczyna zostanie zdiagnozowana przez lekarza, najpierw musi być ona wyleczona. Czasami leczeniem w takim przypadku może być zabieg operacyjny.
Innymi przyczynami zaparć mogą być leki (np. przeciwdepresyjne), zaburzenia hormonalne (niedoczynność przysadki mózgowej, nadczynność przytarczyc), zaburzenia elektrolitowe, choroby nerwów i mięśni (po urazie kręgosłupa, w stwardnieniu rozsianym).
Diagnostyka zaparć obejmuje badanie lekarskie i (jeśli lekarz uzna za potrzebne) badania dodatkowe. Do badań dodatkowych zalicza się badania biochemiczne (np. badanie kału na krew utajoną), endoskopowe (np. rektoskopię, kolonoskopię), wizualizacyjne (np. USG), badanie kontrastowe jelita grubego czy badanie mikroskopowe wycinków.

Zaparcia nawykowe (czynnościowe)

W godzinach rannych przypada szczyt aktywności jelita grubego. Organizm wysyła wówczas sygnały domagające się miejsca na następne odpady metaboliczne. A my wstajemy zbyt późno, spieszymy się do pracy, szkoły. Spóźnieni, zestresowani nie mamy czasu na spokojne posiedzenie w ubikacji. Jeśli np. nie ma w pobliżu toalety, lub nie mamy po prostu czasu na załatwienie tej naturalnej potrzeby to dość długo każdy z nas może powstrzymywać się od wypróżnienia. Niektórzy, nie zdając sobie z tego sprawy, unikają oddawania stolca w czasie pracy, podróży i w innych okolicznościach. Nie odpowiadamy na potrzeby ciała, tłumimy je, doprowadzając do zaniku odruchu najzdrowszego, porannego wypróżniania. W ten sposób doprowadzamy do osłabienia wrażliwości odbytu na zalegającą masę kału. Powodujemy zaparcia nawykowe (czynnościowe), które szybko mogą przejść w chroniczne.

Skutki chronicznego zaparcia

Odruch wypróżnienia z różnych przyczyn bywa tłumiony, aż do całkowitego zaniku. Zanik tego odruchu powoduje tzw. chroniczne zaparcia. Wówczas kał stale zalegający w odbytnicy prowadzi do postępującego jej rozszerzania, a przez to do stopniowej utraty zdolności automatycznego reagowania na psychiczny bodziec inicjujący wypróżnienie.

Ogólne zalecenie dietetyczne

U ludzi ze skłonnościami do zaparć stolca dieta powinna zawierać właściwą ilość włóknika, który zapewnia odpowiednią masę stolca. Włóknik roślinny – zwany też błonikiem zwiększa masę stolca. Niektóre ze składników włóknika absorbują wodę do wnętrza jelita, co sprawia, że stolce są bardziej miękkie i łatwiej przesuwalne. Zalecane są więc pokarmy z dużą ilością włóknika roślinnego. Obecnie przyjmuje się, że pożądana ilość spożycia błonnika powinna wynosić co najmniej 35 gramów dziennie. W leczeniu zaparcia bardzo ważne jest też obfite nawodnienie organizmu.

Dieta przeciwzaparciowa

Dieta taka polega głównie na piciu dużej ilości niegazowanej wody oraz spożywaniu produktów zawierających błonnik (ryc. 11). Zaleca się :
- spożycie minimum 2 litrów niegazowanej wody dziennie,
- przed każdym posiłkiem wypijanie 1 szklanki przegotowanej ciepłej wody,
- wprowadzenie posiłków częstych, ale małych objętościowo (drugie śniadanie, podwieczorek),
- na drugie śniadanie i podwieczorek spożywanie owoców,
- spożywanie około 30 dag jarzyn dziennie (brokuły, buraki, surowa marchew, inne),
- duża ilość kasz gruboziarnistych (kasza gryczana),
- 2 łyżki otrąb dziennie (najlepiej namoczonych w wodzie lub jogurcie),
- ograniczenie spożycia ziemniaków, ryżu, pieczywa,
- suszone owoce (śliwki, morele),
- zakaz kładzenia się spać bezpośrednio po posiłku (ostatni posiłek między 18-19, potem ewentualnie płyny i owoce).
Nie bez znaczenia dla motoryki jelita grubego jest wzmożenie ruchliwości – np. codzienne spacery, jazda na rowerze, pływanie, uprawianie sportów zespołowych, itp.

Przepisy :

Przepis 1

Po 100 g:
-suszonych sliwek;
-rodzynek;
-pestek dyni;
-pestek słonecznika;
-płatki owsiane;
-kasza jęczmienna;
-kasza gryczana;
-ziarna lnu;

Można dodawac wedle uznania inne produkty zawierające błonnik. Należy wszysko wymieszać, wsypać do miseczki porcję, którą zjemy, zalać wrzaća wodą, niezbyt dużo, tak tylko aby napęczniało i odstawić na parę godzin. Potem dodac do tej "papki" kefir lub jogurt i gotowe....

Przepis 2

-4 śliwki kalifornijskie
-1 figa
Śliwki kalifornijskie i jedną figę zalac wrzątkiem i odstawic na 12 godz. na noc lub na dzień. Rano lekko podgrzać.  Zjeść śliwki i figę a pyszny kompocik wypić.

Sprawdzone preparaty:

- "Alvia" - lek homeopatyczny w postaci syropu, który łagodzi zaparcia, likwiduje wzdęcia i kolki oraz przywraca naturalną sprawność jelit;
- syrop Lactulosum;
- Nux Vomica-Homaccord;

 
   1) O Bartusiu
   2) Autyzm
   3) Diagnoza/Dokumenty
   4) Rehabilitacja
   Alergie
      ZAPARCIA
   Aukcje ALLEGRO
   Autyzm - Nowinki!!!
   Autyzm w sieci
   Badania
   Bartus w mediach
   Coś dla ducha
   DELFINOTERAPIA
   Dieta w autyźmie
   Do ściagnięcia
   Dodatki do żywności
   DYSBIOZA JELITOWA
   Galeria
   Jak możesz pomóc?
   Kontakt
   Pasożyty
   Podziekowania
   Postępy w rozwoju
   Probiotyki
   PRZEPISY DIETETYCZNE
   Quantec
   Soda oczyszczona
   Srebro na ratunek
   STOWARZ. KONICZYNKA
   Terapia hiperbaryczna
   Terapia Johansena
   Turnus Pierwsze Słowo
   Uwaga na SZCZEPIONKI!!!
   Wirus odry a autyzm
   Witamina A a Autyzm
   Witamina B6 i Mg
   Witamina C
   Zatrucie RtęciąKsięga Gości Bartusia
 
Copyright ©2009 by Dorota Jakubiec
www.projektowaniestron.zafriko.pl